Whatsapp ile Ulaşın
Fransa Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Bilgiler

Fransa Vizesi Başvurusu için gerekli evraklar nelerdir?

 

 

Fransa Vize Başvurusu yapmak  için neler gerekir?

Fransa'nın  Orta Çağ mimarisi ile göz dolduran liman şehri Marsilya'da bulunan meşhur  Coogee Kafede nefis bir kahve içmek için mi; yoksa Strazburg 'daki girift oymalı dış cephesi ile hayranlık uyandıran gotik katedraldeki 300  yaşında ve hala çalışır durumda olan astrolojik saati  görmek için mi sabırsızlanıyorsunuz?

Fransa'ya ister turistik ziyaret için gitmeyi planlıyor olun ister iş icabı; indirimli Fransa uçak bileti aramaya başlamadan önce, Fransa Vize başvurusu için gereken prosedürleri bir bir anlattığımız  yazımıza şöyle bir göz atmanızda fayda var.

 

Fransa Vize  Başvurusu işlemleri gözünüzü korkutmasın! 

Vize başvuru evraklarınızı tamamlayıp, Fransız Konsolosluğuna usulüne uygun şekilde teslim edebilmenizde size yol gösterecek bu kaynakta, aradığınız her sorunun cevabını bulacaksınız.

Konsolosluğa, usulüne uygun ve eksiksiz olarak teslim edilen Fransa vize başvuru evraklarıyla ilgili işlemlerinin sonuçlanma süresi ve verilecek vize süresi hakkında karar Fransız konsolosluğuna aittir.

Seyahat programı yaparken,Vize Başvurusu için gerekli evrakların toparlanmasına ilave olarak, Konsolosluğun Başvurusu değerlendirmesinin ne kadar süreceğinin bilinmediği de göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Fransa Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup Fransa'yı ziyaret etmek isteyen herkesin ilk yapması gereken Fransa vizesi almak !

Fakat; Fransız Konsolosluğuna vize başvurusunda bulunmak isteyenlere uygulanacak prosedürler,  başvuruda bulunan kişinin sahip olduğu pasaportun türüne göre bazı değişiklikler gösteriyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup, Bordo Pasaport ( Umuma Mahsus) sahibi olanlar için Fransa vizesi almak zorunlu iken, 180 gün içerisinde 90 günü aşmama koşuluna uyan Resmi Pasaport (Yeşil,Gri Siyah) sahipleri, vize işlemlerinden muaf tutuluyor.

Pasaport türleri demişken, ülkemizde kaç tür pasaport verildiğini ve aralarında ne fark olduğunu merak edenlere kısa bir özet geçelim.

Türkiye’de dört çeşit pasaport veriliyor:
 
1. Bordo pasaport (Umumi Pasaport)

Devlete hizmet veren kişilere, makamlarına göre yeşil, gri veya siyah pasaport veriliyor Herhangi bir Devlet makamında görev yapmıyorsanız, bordo pasaporta başvurabilirsiniz.
 

2. Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport) 

Yeşil pasaport, kadro derecesi 1, 2, ya da 3 olan devlet memurlarına ve eski bürokratlara veriliyor. Devlette çalışan ve Kadro derecesi 1,2 veya 3 olan doktor ve öğretmenler de yeşil pasaport alabiliyorlar.


3. Gri pasaport (Görev Pasaportu / Hizmet Pasaportu)

Yeşil ya da siyah pasaportu olmayan ve resmi kurumlarca görev gereği yurt dışına gönderilen kişilere gri pasaport veriliyor. 


4. Siyah pasaport (Diplomatik Pasaport)

Siyah pasaport, bakan, orgeneral, vali, TBMM Meclis Üyeleri ve Büyükşehir Belediye Başkanı gibi devletin en üst makamlarında görev yapan kişilere, sadece görevde sürelerince verilen pasaporttur.

 

Fransa Vize Başvurusu için gerekli prosedürler

Fransa Vize Başvurusu işlemleri için tamamlanması gereken bazı gerekli prosedür adımları şöyle sıralanabilir;

1.Parmak İzi Uygulaması

2.Özel Fotoğraf Çekimi

3.Mülakat

Fransız Vizesi için talep edilen evraklar, başvuruda bulunan kişinin çıkmayı planladığı Fransa Seyahatini hangi amaçla yapacağına göre de değişkenlik gösteriyor.

Ancak talep edilen evrakları eksiksiz olarak bir araya getirenler, vize uyum koşullarını tamamlayarak Fransa Vizesi almaya hak kazanabiliyorlar.

 

Kısa süreli Fransa Seyahati için konaklama hakkı kaç gün?

Fransa Vizesine Başvuruda bulunmak için gereken uyum koşullarını tamamlayabilenler, Fransa Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerine ve yetkili seyahat ve turizm acentelerine kısa süreli seyahatler için vize müracaatında bulunmalıdırlar. Kısa Süreli seyahatler için müsaade edilen maksimum konaklama yapma hakkı 90 gündür.

 

Kısa süreli Schengen Vize Başvuruları nereye yapılmalıdır?

Konsolosluk, direk olarak yapılan kısa süreli Schengen vize başvurularını kabul etmemektedir. Kısa süreli Fransa Vizesi için başvuruda bulunmak isteyenler, başvurularını Fransa Konsolosluğu tarafından yetki verilen kurumlarla seyahat acentelerine yapmalıdırlar.

Vize başvuru işlemlerinin sonuçlanması için geçen süre ve vize süresi hakkındaki karar verme yetkisi Fransız Konsolosluğu'na aittir.

 

Fransa Vize Başvurusu nasıl yapılır?

Fransız Konsolosluğu veya konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize merkezlerine başvuru yapmak için şunlar gerekir:

1.Eksiksiz olarak doldurulmuş olan Fransa vizesi başvuru formu

2.Pasaport türüne göre talep edilen diğer Vize Başvuru Evrakları

3.Yenilenmiş Pasaport

10 yıldan daha eski olan ve seyahat bitim tarihinden itibaren en az üç ay boyunca geçerli olmayacak pasaportlarla yapılan vize başvuruları Fransız Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir.

4-Diğer Gerekli Evraklar

 

Schengen Vizesi ile seyahat koşulları nelerdir?

Schengen Üyesi ülkelere seyahat etmek isteyen kişiler, seyahatlerine vize başvurusu yaptıkları Schengen Ülkesinden başlamak koşuluyla, öteki Schengen ülkelerine seyahat hakkına da sahip olmaktadırlar. Schengen vizesinin geçerlilik süresi 90 gündür.

1995'te yürürlüğe giren Schengen Sözleşmesiyle, sözleşmeye taraf olan Avrupa Ülkeleri arasında dolaşım serbestisi tanıyan bir bölge oluşturulmuş ve Schengen Bölgesi dışında kalan ülkelere ilişkin sınır geçişleri ile ilgili olarak ortak kurallar uygulanmaya başlanmıştır.

Schengen Bölgesi 26 ülkeyi kapsamakta olup, anlaşmaya katılan üye ülkeler; Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Liechtenstein, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan’dır. Schengen Bölgesi,  Avrupa Birliği'ne üye olmadığı halde özel bir anlaşmayla bölgeye dahil edilen İsviçre,İzlanda ve Norveç'i de kapsamaktadır.

https://www.visacenter.com.tr/


Yorum Yap

Diğer Vize İşlemleriyle İlgili Sorular