Whatsapp ile Ulaşın
Schengen Vizesi Kabul ve Ret Oranları

Vize başvurusun'da bulunan kişilerin en çok terettüt ettikleri konu vizelerinin olumsuz  sonuçlanma ihtimalidir.Özellikle Tur alan veya Otel,Uçak gibi seyahat belgelerini satın alan vize başvuru adaylarının ayrıca tedirgin olması çok doğaldır.Aşağıda belirtmiş olduğumuz resmi istatistikler bu konuda çok işinize yarayacaktır.Türkiye'de bulunun konsolosluk temsilciliklerinin kimi evrak ve vize konusunda son derece sıkı bir tutum içersinde olurken ,kimi konsolosluk temsilciliklerde gerekli tedbirleri elden bırakmadan kişinin ekonomik ve seyahat durumlarına göre daha kolay ve misafirperver şekilde davranmaktadırlar.Sık sık vize başvurusu yapan kişiler bu durumları çok iyi bilmektedir.Tabiki yinede her temsilciliğin kuralı farklı oldğu için sizden istenilen tüm bilgi ve belgeleri eksiksiz olarak hazırlamanızda fayda vardır.Ayrıca daha önce vize reddi yaşayan kişilerde red sebeplerini düzelterek yeniden başvurmaları halinde vize sicilini yeniden temiz bir hale getirebilirler.Ayrıca verilen vizeleri doğru ve zamanına uygun olarak kullanmanız da daha sonraki vize başvurularınız da size önemli öçüde kolaylık sağlayacaktır.

2017 yılı Schengen vize istatistikleri henüz yayımlanmadı, ancak 2015-2016 yılı istatistiklerinin size bir öngör sağlayacağını söyleyebiliriz.

2015 yılı vize istatistiklerine göre Türkiye'de 9000.000 milyon başvuru olmuş ve bu oran  ile 4 sırada yer almaktadır.

Peki yukarıdaki rakamlar Türkiye açısından ne ifade ediyor? 2015 yılında Türkiye’den yapılan başvuraların 862,184’ü yani %96.1‘i olumlu sonuçlanmış. Vize ret yüzdesi yalnızca %3.9 olarak kalmıştır. Onaylanan vizelerin %59‘u ‘multi‘ yani çok girişli olarak düzenlenmiştir. 2015 yılı listesi Schengen’e giriş için karanlık bir tablo olarak görünmüyor, keza 2016 da öyle.

En Çok Vize Başvurusu Yapılan Ülkeler Schengen 

2016 yılında en çok başvuru yapılan ülkeler sırasıyla Fransa, Almanya ve İtalya oldu. Yaklaşık 15,000,000 başvurunun %93.1’i onaylanmış, %6.9’u reddedilmiştir.

En Çok Ret Veren Ülkeler

Malta yapılan başvuruların %21’ini reddederken, onu %15 ile Belçika izlemiştir. Fransa ve Portekizoldukça yüksek olan %10’un üzerinde ret oranına sahiptir.

En Çok Vize Veren Ülkeler

%99.79 kabul oranı ile İzlanda :) açık ara başı çekerken onu %1 oranlarla Baltık ülkeleri izlemiştir. %2’nin altında ret oranı diğer ülkeler ise Finlandiya, Litvanya, Letonya ve Estonya olmuştur. Ancak Finlandiya bizi yanıltmamalıdır. Veriler iştah açıcı görünse de başvuruların çoğu Rusya’dan geldiği için yanıltıcı olmaktadır.

En Çok “Multi” Vize Veren Ülkeler

%80’nin üzerinde çok girişli vize veren ülkeler Almanya, Hollanda, Finlandiya, Estonya ve Lüksemburg olmuştur.

En Az “Multi” Vize Veren Ülkeler

Bu başlıkta da İzlanda %12 ile başı çekmektedir.  Bu orandan da anlaşılacağı üzere İzlanda vize başvuruları olumlu olarak değerlendirilse de ülke uzak, yalnız ve cool olmayı sürdürerek “tek girişli” vize veriyor.  İzlanda’yı İsveç, Norveç, Fransa ve İspanya izliyor.

Sonuç olarak hangi ülke Schengen vizesine başvurmak şansımızı arttırır?

Son yıllara ait vize istatistiklerinden ve deneyimlerimizden yola çıkarak İtalya, Polonya, Hollanda ve Yunanistan yönünde şansınızı denemenizi tavsiye ederiz. Eğer daha önce alınmış  ve  vize kullanım kuralları ihlal edilmemiş Schengen vizeleriniz var ise görece daha uzun süreli vizeler için Almanya ve Hollanda yönünde şansınızı denemenizi öneriyoruz. Ret oranları, multi vize ve görece uzun kalışlı vizelerle Türkiye’deki en mantıklı tercihler olduğunu düşünüyoruz. Ancak bu ülke konsolosluklarına yaptığınız başvuruların 100% olumlu sonuçlanacağının garantisini vermiyoruz. :) İlk başta kişisel nedenler (eksiksik evrak, yetersiz bakiye) ve ardından diplomatik nedenler hayal kırıklıklarına nadiren de olsa neden olabilmektedir.

Sonuç yerine, Schengen bölgesine, vize başvurusunu yaptığınız ülke sınırından giriş yapmanız ve bölgede en uzun kalış süresini vizesine sahip olduğunuz ülkeye ayırmanız gerektiğini, aksi takdirde pasaport kontrol noktalarında ve/veya bir sonraki Schengen vize başvurunuzda sıkıntı yaşayabileceğinizi hatırlatırıyoruz.

 Yorum Yap

Diğer Vize İşlemleriyle İlgili Sorular